ליקוט חורפי בטבע

זמן איכות |

אני לא יודעת אם נאלץ עוד פעם לשבת בבית. אני רק יודעת שבכל רגע נתון, כשאפשר, צריך לצאת למרחבי הטבע ולנשום ירוק. בחוץ עכשיו זה זמן חוביזה ופרחי חרדל ואין טוב ממנו.

יובלי, נכדתי הבכורה בת השלוש, אוהבת מדבקות. אין מתנה יותר משמחת בשבילה. היא פותחת את נייר הצלופן כאילו חבוי שם אוצר גנוז ומתחילה להדביק על נייר, בחוברת, על הבובות, על החלון. חולקת איזה שתיים עם האח עד שהדף נשאר ריק והבית מקושט עד מאוד. ביום שהיא לא רצתה ללכת למכולת, לקנות מדבקות הבנתי בבת אחת. כמה זה קשה לכולנו בלי גן. כל היום בבית להדביק מדבקות, אפילו שהן הכי ורודות והכי מנצנצות. אני לא יודעת אם נאלץ עוד פעם לשבת בבית. אני רק יודעת שבכל רגע נתון, כשאפשר, צריך לצאת למרחבי הטבע ולנשום ירוק. בחוץ עכשיו זה זמן חוביזה ופרחי חרדל ואין טוב ממנו.

ליקוט

ביום שמש חורפי יוצאים וקוטפים עלי חוביזה . קוטפים. די הרבה כי הם מתכווצים בבישול. קוטפים גם פרחי חרדל וכליל החורש. או מה שיש מבין השלושה. קוטפים עם מספריים כדי להיות בטוחים שנחזור שוב לקטוף בשנה הבאה. עורמים ושוטפים היטב. אפשר להביא גם גרגרי חרדל עלי ומכתש לשם האווירה.

ארוחת ליקוט

זה קצת דורש היערכות מראש אבל הכי כיף לבשל בחוץ.

קציצות– בעיקרון מתנהגים לעלים כמו לעלי תרד: חותכים את העלים דק דק, מוסיפים שלושה בצלים, כף קמח, שתי ביצים, מלח ופלפל. מטגנים בשמן עמוק.

סלט– בשביל הסלט חולטים את העלים של החוביזה ממש ממש קצת. מסננים וחותכים לרצועות. מטגנים בצל בשמן בנדיבות. מחברים בין העלים לבצל ומוסיפים שמן זית, לימון, מלח גס ופלפל. מקשטים בפרחי חרדל וכליל החורש. כאן אפשר גם להוסיף קומץ מגרגרי החרדל שכתשנו מראש.

מתכון לסלט משודרג ממש מצאתי באתר של נורה.

פסטו– אם נשארו עוד עלים. תמיד אפשר לקחת הביתה ולהכין פסטו טוב. בשביל זה כבר צריך מעבד מזון. לוקחים צרור של עלי חוביזה, צרור עלי פטרוזיליה, חופן גרעיני חמנייה או צנוברים, כמה שיני שום ומלח. מעבדים את הכל במעבד מזון, ומוסיפים לאט לאט שמן זית.

חשוב לזכור!

*בפעם הראשונה צריך להשוות לתמונות, או להתלוות למי שמכיר את הצמח ולבדוק שבאמת מדובר בחובזה.

*זכרו ללקט במידה ורק באמת כמה שצריך – תשאירו לפעם הבאה.

נכדות: אור ויובל לבית אונגר

צילום: עידו בר-און

 

פוסטים נוספים

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *