אחוות נשים בחג הביכורים

זמן לארח , זמן לחגוג |

נעמי עזבה את בית לחם עם אלימלך בעלה ושני בניה. כעת היא חוזרת ערירית אל מקור הלחם, אותו נטשה בימי הרעב הגדול. רק כדי לגלות שנחלתה אינה שלה והעתיד הצפוי לה עגום. רגע לפני החזרה, משחררת נעמי את כלותיה הנוכריות מכל מחויבות. מבקשת מהן לחזור בחזרה לארצן. להתחיל חיים חדשים. היא מפצירה בבנות: "לכנה שבנה אישה לבית אמה" ולא לבית אבא, כמקובל אפילו עד עצם היום הזה. לבית אמא – זה המכיל והמנחם.

החג הזה ביקשתי לקרוא את נעמי ורות. שתי נשים הנעות בין פגיעות ושבריריות לנחישות ועוצמה. קצת פחות לבן מסנוור. יותר אדמה, תלמים, אחוות נשים ועבודת הליקוט.

נעמי

נעמי עזבה את בית לחם עם אלימלך בעלה ושני בניה. כעת היא חוזרת ערירית אל מקור הלחם, אותו נטשה בימי הרעב הגדול. רק כדי לגלות שנחלתה אינה שלה והעתיד הצפוי לה עגום. רגע לפני החזרה, משחררת נעמי את כלותיה הנוכריות מכל מחויבות. מבקשת מהן לחזור בחזרה לארצן. להתחיל חיים חדשים. היא מפצירה בבנות: "לכנה שבנה אישה לבית אמה" ולא לבית אבא, כמקובל אפילו עד עצם היום הזה. לבית אמא – זה המכיל והמנחם. על כנות כוונותיה ניתן ללמוד מקבלתה את הצעד של עורפה. הכלה שמפנה לה עורף ומקבלת את הצעתה.

ורות?

רות דבקה בחמותה. צועדת אתה בשבילי הארץ. נענית לשתיקתה המכבידה. דרך שלמה צועדות הנשים שתוקות. נחיתותה של רות כפולה: היא זרה בקהילת בית לחם ואישה בעולם פטריארכלי נוקשה. רות יוצאת לעבוד בשדה. בסוף היום, תמסור לנעמי את שארית ארוחתה. רק ברגע זה, סוף סוף, תקרב אותה חמותה אל חיקה. גם בשובה מהמפגש עם בועז בגורן מביאה רות לנעמי ששה שעורים. כמו רוצה להבטיח: היא תמשיך לדאוג לאם בעלה המת,  גם כשתינשא בשנית.

התוכנית

נעמי שהתאלמנה ושכלה את שני בניה, הופכת לאישה קשה ומרה. החיים לימדו אותה שנועם הליכותיה, ממנו נגזר שמה, כבר לא רלוונטי יותר. צריך לשרוד!

היא רוקמת תכנית, חיי שתי הנשים תלויות בה. נעמי מהמרת מכל הגברים במשפחה על בועז. היא נותנת לרות הנחיות מפורטות ומדויקות: לילה, איש שתוי, יציאה לגורן, מקום מפוקפק ופרוץ (תרתי משמע). מפגש בין שני כוחות הניצבים משני עברי המתרס: אישה מול גבר, יהודי מול נוכרי, שולי מול מרכזי מודר מול נבחר. עליה לפתות את בועז שייאלץ לשאת אותה לאישה.

אבל רות, בעלת תושייה לא פחות. היא משדרגת את התוכנית. מפצירה אל ליבו של בועז ומציגה לטובתה שני חוקים עתיקי יומין: חוק הייבום וחוק גאולת הקרקע. כמו עורך דין שנון, היא בונה טיעונים חסרי תקדים. מתעלמת לחלוטין מהחוק השלישי: אין לשאת אישה מואבייה. היא זו שמובילה את המהלך ולא בועז, כפי שהנחתה אותה נעמי. הנשים פועלת בהרמוניה מלאה: זו יוזמת ורעותה מבצעת ולהיפך. התוכנית צלחה. בועז יינשא לה. על פי חוקי הייבום ישמור על שמו של בעלה המת, מחלון, ויגאל את נחלתה של נעמי.

והסוף?

בן נולד לרות. נשות בית לחם מושיבות אותו בחיקה של נעמי. היא תהיה לו לאומנת. ברכות רבות מעתירות נשות בית לחם על נעמי ורות. בשפה נשית, שלא כדרך הערכתם של גברים, תציינה כי רות טובה לנעמי משבעה בנים. ושמו של הילוד? אותו תקבענה הנשים. לא רות ולא נעמי. לא האם ולא החמות השכולה. הבן הוא פרי חמלה, נאמנות, חסד ואהבה. פרי אחוות נשים ייחודית במקרא.

ההדפסים

ההדפסים המלווים את הכתוב הם פרי עבודתה של היוצרת אשלי סאלי סמית. אשלי גדלה בחברה מסורתית בדרום ארה"ב. אחות לארבע בנות. בעבודותיה היא עוסקת בעיקר בנשיות, אחוות נשים ופמיניזם. אשלי מאמינה שאמנות יכולה לפרוץ גבולות מלאכותיים ולקרב בין בני אנוש. אני נשביתי. בעיקר מהצבעוניות ומהשילוב הייחודי בין מופשט לפיגורטיבי.

אחווה גם במתכונים

ומה יותר אחוות נשים מלחלוק מתכונים קלים של חברות, לחג שסיר בתנור ששוכחים ממנו לא תופס?

כדורי גבינת שמנת (של סיגל דאהן)

שופכים 6-7 גביעי שמנת חמוצה בתוך חיתול בד או מפת נייר חד פעמית לבנה. מניחים בתוך מסננת. נותנים למים לצאת חצי יום בחוץ ואז מכניסים למקרר. אחרי כמה ימים מתקבלת גבינת שמנת טעימה וזולה. מגלגלים לכדורים ומצפים בשומשום/ פלפל שחור גרוס/ צ'ילי או כל מה שמתחשק.

חטיפי גבינה (של צילי טל)

מרדדים חבילת בצק עלים לריבוע די דק. מורחים את כל הבצק במטבל של גבינה לבנה ואבקת מרק בצל. מגלגלים לרולדה. חותכים שבלולים בעובי אחיד (בערך 1.5 ס"מ). מניחים בתבנית על גבי נייר אפייה. מורחים בחלמון מדולל במעט מים. אופים ב- 185 מעלות עד שמצהיב.

קממבר שמפתיעה (של שלומית חכמון)

מניחים חבילת קממבר על נייר אפייה בתבנית. יוצרים חריצים לאורכה ולרוחבה ויוצרים מרובעים. חשוב מאוד לחתוך 1/2 ס”מ ולא יותר כדי שהגבינה לא תתפרק באפייה. מזלפים מעל 3 כפות דבש ומפזרים 1/2 כפית מלח גס, מלח, פלפל שחור ועלי טימין. אופים בתנור שחומם מראש ל-190 מעלות עד שהגבינה מותכת מבפנים.

אגב, יש לי חולשה למתכונים קלים ולשולחנות עמוסי קש, חיטה ועשבים שוטים.

חג שמח מאוד

 

 

 

‫4 תגובות

 1. Eden

  מהמם מהמם

  1. זהבה

   תודה תודה♥️

 2. מאירה אור-לבן

  אהבתי מאוד, במיוחד בימים אלו. חיבור לאדמה, צבעים מלטפים מלאי רוגע וממש ממש לא מובן מאליו . תודה זהבה יקרה!

  1. זהבה

   תודה לצועדת בשבילי האדמה

תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *